Sadeleştirme sanatı

Bugünlerde çok sık duyduğum terimlerden bir tanesi ” Sadeleştirme Sanatı ” Peki nedir bu sadeleştirme sanatı dediğimizde ise günümüz çalışma koşulları, ,iş yapış tarzlarımız, zamanı kullanma stratejimiz bize sadeleştirme sanatına götürüyor.

Artık insanlar çok süslü, abartılı veya çok göze batan uygulamalar yerine çok daha basit insanın vaktini almayan çalışmaları tercih ediyor. Peki neden ?

İş hayatında çalışanların zamanları artık o kadar önemini arttırmış bulunuyor ki artık insanlar uzun uzun sunumlar, iş görüşmeleri, cv analizleri, yapmaktan hoşlanmıyor ve zaten buna zamanları bile yetmiyor.Bunun yerine çok daha kısa, çok daha sade hemen anlayabileceğimiz şekilde tasarlanmış çıktılar elimize geçiyor.Bu sistemi anlamayan veya bu sistemi beğenmeyenler ise hala sayfalarca cv’ler doldurmaya, 30-40 sayfalık slaytlar hazırlamaya devam ediyor.

Bir kitapta Amerika’da çok ünlü bir şirkette İnsan kaynakları yöneticisinin işe alımlarında karşılaştığı bir olay bunun önemini çok daha  iyi anlatıyor bize.Yönetici işe alım süreçlerinde çalışanlara birer sunum yaptırarak onların öz yeteneklerini, iletişim becerilerini ve zamanı nasıl kullandıklarını ölçmek istiyorlar.Yönetici adayları sunum öncesi slaytlarına uzun  uzun yazılar, dakikalarca sürecek videolar ve sayfalarca resim koyuyorlar.Bu arada sunum yapılması istenen konu ise hepsinde aynı.Sunumlar gerçekleştiriliyor ik’cı saatlerce süren sunumları dinliyor ve sıra bir adaya geldiğinde, aday içeri giriyor ve elinde ne sayfalarca dosyalar nede sunum çıktıları bulunmaktadır. İnsan kaynakları yöneticisi başlamasını söylediğinde aday üç kelime ile neden burda olduğunu bu işi neden istediğini ve verilen konunun temel amacını anlatıp susuyor.Bu işlem adayın 10 dakikasını bile almıyor ve ik’cı devam etmesini istediğinde aday ”söyleyeceklerim bu kadar teşekkür ederim diyerek” dışarı çıkıyor.Sonrasında tahmin ettiğiniz üzere işe alınan 10 dakika sunum yapan aday oluyor.Bunun örneklerini şuan bile görebilirsiniz.

Örneğin şuan aktif bir şekilde çalışmalarını sürdüren bir organizasyon olan TEDXreset seminerlerini internet üzerinden sunan maksimum 15 dakikalık sunumlardan oluşuyor ve sunum yapacak insanlar ise sunumlarını bu 15 dakikalık sürece göre ayarlama yapıyor.Konular insanların hayatlarını değiştiren, onları etkileyen cinsten konular olduğu için ve sunum yapan kişiler dünyanın en başarılı insanları olduğu için inanılmaz kitlelere ulaşıyor ve dünyanın her yerinden izleniyor. Türkiye’de ise yapılan ulusal ve uluslararası seminerlerde sunum içerikleri daha çok resimler ve istatistik bilgiler içeriyor uzun uzun sohbetler yerine daha kısa ve etkili sunumlar hem insanları hayatlarından o çok önemli dakikaları çalmalarına önlem oluyor hemde insanların zamanlarını daha kaliteli bir şekilde değerlendirmesine olanak tanıyor.

Diyeceğim o ki hayatlarınızı dilediğinizce sadeleştirin çünkü artık hiçbir insanın uzun uzun zamanları yok günde maksimum 24 saatimiz var ve çoğu zaman bu saat dilimi bile yetmiyor.Buna rağmen işlerimizi yetiştirmeye çalışıyoruz. Daha kaliteli bir yaşam için, zamanı kullanmayı öğrenmemiz gerek ve bununla birlikte hayatımızdan fazlalıkları çıkarmayıda.

Bir Cevap Yazın