Kendimce

Üniversiteye geldiğimde az çok ne yapmak istediğimi biliyordum.Ben o rastgele tercihlerin kurbanı oldum fakat bölümümü

araştırarak geldim. Aslında tamda bu mesleği yapmak istiyormuşum gibi geldi sevdim …

Araştırmalarım sonucunda bu bölümle ilgili üniversitede ne yapabilirim diye çok okudum, çevremdeki bilgili sandığım insanlara sordum. Bölümüme inandım 3 yılda çok emek verdim.

İlk yıl kendi bölümümde kurulmuş olan Kariyer kulübüne üye olarak önce katılımcı daha sonra aktif çalışan olarak rol aldım.

Konferanslar düzenlemek , eğitimler vermek güzel şey ama insan bir süre sonra bir derece tatmin seviyesine ulaşıyor ve daha ne yapabilirim diye düşünüyor. Sonra bir kulüp derken birkaç kulübün yönetiminde çalışmaya başladım.

Bunları yaparken çok şey öğrendim fuarcılık ve organizasyona dair ne varsa biliyordum.

2. yıl da kulüp ve eğitim işleri devam ederken uluslararası seminerlere ve eğitimlere katılmaya başladım onlarda çok güzel bir şekilde devam etti.

Ama diyorum ya hep bir şeyler eksikti ….

Şimdi yeni üniversiteye başlayacak arkadaşlara birkaç tavsiyede bulunmak istiyorum ister dikkate alsınlar ister almasınlar ama 4. sınıf olduğunda ve bir firmaya yada şirkete başvurmak için cv hazırladıklarında çok pişman olmamak için düşünsünler …

– Üniversite gezip tozulacak bir yer asla değildir ve sen gerçekten işinin en iyisi olmak istiyorsan bölümünü çok iyi araştırmalısın ve mezun olduktan sonra ne yapacağını kafanda netleştir melisin.

– Kaydını yaptırdığın bölüm sana ne kadar uyuyor ve sen gerçekten 4 sene sonunda da bu işte çalışmak istediğine eminmisin bunu kendi içinde bir kere değil birkaç kere sorgulamalısın.

– Bölümünün gerektirdiği niteliklere sahip misin gerekli fedakarlığı gösterebilir misin ?

– Ben 3 senemi de dolu dolu geçirdiğime inanıyorum fakat yinede keşke daha önce yapsaydım dediğim hala birçok şey var.

Sen birinci sınıfsın ne anlarsın yada daha çok erken yaa mezuniyetine boş ver gibi sözleri asla takmayın . Zaman geçiyor ve siz bir bakmışsınız 4. sınıfsınız.

Kesinlikle üniversitelerinizde bulunan bağlı bulunduğunuz kulüplerde görev alın. Şehrin aktif derneklerine kaydınızı yaptırın.

İzleyici olarak değil işin mutfağında pişmek için bunun zevki bir başka. Bunları yaparken yabancı dili asla kafanızdan çıkarmayın hatta size tavsiyem 1. sınıfın yaz döneminde bir yurt dışı deneyimi süper olur …

Yazlarınızı tatilde, deniz kenarlarında değil de fabrika şantiyelerinde ofis odalarında geçirin çünkü staj ve deneyime fazlası ile ihtiyacınız olacak.

Okul dönemlerinde, düz mantık ezberci sistem yerine kendiniz, okula çevresine bir katkı sağlamak için kendi kendinize projeler yazın.

Belkide okul dönemi boyunca en çok geç kaldığım nokta PROJE kısmı oldu. Çünkü yaptığınız tüm işler unutuluyor.Elle tutulur işler yapmak için proje yazmak gerekiyormuş ve ben bunu 3. sınıfta farkettim geç değil ama çok daha iyisini yapabilirdim diye düşünüyorum.

Üniversitelerimiz ortam yapılacak, gezilip tozulacak yerler olmamalı. Üreten araştıran ve hep okuyan bilinçli gençler olarak yetişmeliyiz. Küresel düşünüp yerel hareket etmeliyiz ancak bu sayede bir Dünya vatandaşı olma yolunda ilerlemiş oluruz.

Teknolojiyi çok iyi takip etmemiz gerekir ve yeni çağın gereklerine ayak uydurmak. Dünya değişiyor ve bizde ayak uydurmalıyız.

Daha iyi bir gelecek için daha iyi bir Türkiye ve Dünya için hala çok çalışmamız gerekiyor …

Bir Cevap Yazın