İyi bir özgeçmişte olmaması gerekenler

Yeni mezun olan arkadaşlarım ve iş başı eğitimi için öz geçmiş dolduran arkadaşlarım.Şimdi bir kez daha öz geçmişlerinizi incelemenizi ve yapılan yanlışları tekrardan düzeltmenizi istiyorum.Çünkü mükemmel bir öz geçmiş için bu kurallara dikkat etmeniz gerekecek.

1.Yazım hatalarıyla dolu, karmaşık cümleler kur.Seni çözemesinler .

2.E-posta adresinde denizkızı, Fener bahçe gibi isimler kullan, yaratıcılığınla işe alımcıyı şaşırt.

3.Özgeçmiş fotoğrafı olarak sosyal paylaşım ağlarındaki en samimi, duygusal, en çok yorum almış fotoğrafını koy ki işveren seni iyice tanısın.

4.İletişim bilgilerini yazma.Sana ulaşmak isteyen nasıl olsa bir şekilde bulur yolunu.

5.Okul yıllarında katıldığın organizasyon, seminer, konferans gibi aktiviteleri yazma sorarlarsa anlatırsın.

6.Staj bilgilerinde hiç detaya girme.Gizemli olmak iyidir.Nasıl olsa seni mülakata çağıracaklar düşüncesi ile kendini tatmin et.

7.İngilizce kursunu çok iyi derece ile bitirdiğini, okuldan 4.00 ile mezun olduğunu yalan yanlış bilgilerle dolu birsürü hikaye anlat.Özgeçmiş dolu görünsün.Havalı durur.

8.Seni tanımayan kişileri referans göster, gerçeği kim nereden bilecek hatta üstüne üstlük yan komşunun telefonunu falan yaz…

9.Hobilerine okuduğun kitap isimlerini, gittiğin tiyatroları mutlaka yaz etkili olur .

10. Özgeçmiş ön başvuru kısmına kendini anlatan bir yazı istediklerinde kesinlikle günlük yazıyormuş gibi neler yaptığını yaz tabi kurumun seni yakından tanıması gerekir.

11.Şirketimizden beklentileriniz neler kısmına, güzel yemekler, yüksek maaş, hatlı bir telefon, birde altıma araba çek yaz … tabi çalışma koşulları önemli senin için …

Bir Cevap Yazın