İKzirvesi2013

Geçtiğimiz günlerde İnsan Kaynakları alanında en iyilerinin buluştuğu İnsan Kaynakları Zirvesi 2013′e katılma fırsatı buldum ve son aylarda katıldığım en iyi zirvelerden bir tanesiydi.MCT danışmanlığın düzenlediği organizasyon 50′den fazla oturumda 80 konuşmacının katılımı ile sona erdi.

İnsan Kaynakları profesyonellerini bir araya getiren konferansın bu yılki teması,

Enerjiyi Yaratanlar : Hareket, Dönüşüm, Güç 

Konferans dört ana başlıktan oluşmaktadır ; İKLİM, ETKİLİLİK, LİDERLİK ve YETKİNLİK.

Konferans müthiş bir görsel show ile başladı ve sonrasında dünyanın en yüksek ‘yaratıcı IQ’suna sahip olduğu öne sürülen, 1964 yılında psikoloji, matematik, İngilizce ve genel bilimler konularından onur ödülü alarak, University of British Columbia’dan mezun olan.Şuan ise  15 tane kitabı mevcut olan değerli insan Tony Buzan sahneye çıktı ve bize İnsan Enerjisinin Manifestosu adlı sunumunu gerçekleştirdi.Sonrasında en etkilendiğim sunumlardan bir tanesi ise Tanyer Sönmezer’in Çalışan markası olmak adlı sunumuydu.Çünkü sunum belkide insan kaynakları adına yapılmış en sıradışı ve yaratıcı  sunumdu.Sunum bir orkestra eşliğinde notaların havada uçuştuğu ve hoş müziklerin ara ara sunuma dahil edildiği bir havada gerçekleşti.İnsan kaynakları adına sınırların zorlandığı ve eğlencenin dibine vurulduğu bir sunumdu.Binnur Zaimler ise Kariyerlerinize astrolojik bir bakış atın diyerek, kurumların, örgütlerinde bir burcu temsil ettiğini öne sürerek şirketlerin ve sektörlerin burç haritalarını bize yorumladı.

Kursty Groves ise dünyanın en iyi şirketlerinin çalışma ortamlarını ve organizasyonlarının görsel bir show ile hazırlanmış olduğu ”orada çalışmayı isterdim” sunumu ile zirveye renk kattı.Çünkü Türkiye’de olmayan dünyadan örnekleri görmemiz güncellliğimizi korumamızı sağladı.MCT’nin değerli danışmanlarından Fazıl Oral ise yetenek yönetimi ve çalışan performansı üzerine sunumunu gerçekleştirdi.

VE

Zirvenin 2. günü ise 1 BILLON RISNIG kampanyası dahilinde Kadına Şiddete HAYIR için Türkiye’nin en önemli ve en başarılı İnsan kaynakları yöneticileri takım elbiseleri ile Zumba yaparak destek oldular.Atmosferi tarif etmem imkansız diyebilirim özellikle erkek yöneticilerin daha istekli olması ise şaşırtıcı ve sevindirici bir olaydı.

Zirvenin aklımda kalan son karesi ise Elif Şafak ile sohbetim ve kitaplarımı imzalaması oldu. =)

Seminerlerin genel olarak içeriği yetenek yönetimi, örgüt kültürü, çalışan memnuniyeti, yeni insan kaynakları uygulamaları, dijital dünya ve sosyal medyaya ayak uydurmak gibi yeni çağın ortaya çıkardığı yeni terimler etrafında şekillendi.

Her geçen yıl yeni uygulamalar yeni teoriler şekillenmekte ve insan kaynakları da bundan nasibini almakta.Fakat diğer sektörlere göre çok daha fazla dikkat etmesi gerekiyor çünkü şirketler hem çalışanlarını, hemde müşterilerini elinde tutması gerekir.Çünkü yeni dünya,  insanları daha çok istemeye ve daha çok bireyselleştirmeye ittiği için kurumlar kendi stratejik planlarını hem global dünyaya yüzünü çevirerek hemde rakiplerini düşünerek hareket etmeliler diye düşünüyorum.Baktığımız zaman artık dünya sınırları olmayan küçük bir köy.İnsanlar daha rahat yaşamak ve daha çok ayrıcalıklı olmak istiyorlar. Kurumlar müşterilerinin isteklerine cevap verebilmek için hem hızlı, hem kaliteli hemde farklı olmak zorundalar.Böyle olmazsa şirketler yok olmaya mahkum olacaklardır.

Bu yüzden şirketler değişim odaklı olarak, örgüt kültürlerini kendi stratejik konumlarına göre şekillendirerek ayakta durmaya çalışmalılar.

Çalışmalarından dolayı bir kez daha MCT Danışmanlığa ve zirvede konuşma yapan tüm eğitmenlere sonsuz TEŞEKKÜR EDERİM.

Bir Cevap Yazın