Finansal Okur-Yazarlık

Merhaba Arkadaşlar,

Geçen hafta  ( 4-8 Aralık 2013 ) Muğla’da Paramı Yönetebiliyorum adlı bir eğitim deydim ve orada yaşadığım anları ve katıldığım eğitimin içeriğinden bahsedeceğiz sizlere.

Öncelikle proje Habitat Kalkınma ve Yönetişim Derneği, Visa Europe, Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı ve T.C. Kalkınma Bakanlığı ortaklığında yürütülmektedir. Gayet başarılı bir eğitimdi, biz katılımcılar olarak Eğitmen Eğitimi için katılmıştık ve gönüllü olarak insanlara finansla bilinçlenme yani paramı yönetebiliyorum eğitimleri vermek için eğitim aldık.

Gençlerin, sağlıklı bir finansal gelecek oluşturabilmeleri konusunda bilinçlendirilerek, sürdürülebilir kalkınmaya katkıda bulunmalarını hedefleyen “Paramı Yönetebiliyorum” projesi, Türkiye’de ilk kez finansal bilinç alanında kamu, özel sektör ve sivil toplumu bir araya getirdi. Proje T.C. Kalkınma Bakanlığı, Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı (UNDP), Habitat Kalkınma ve Yönetişim Derneği, Visa Europe Türkiye ve üye bankalarının katılımıyla geliştirilerek, 2009 yılının Aralık ayında hayata geçirildi.
Türkiye’de ilk kez finansal okuryazarlık konusunda kamu, sivil toplum ve özel sektörün bir araya geldiği “Paramı Yönetebiliyorum” projesi, Türkiye’de 15-30 yaş arası gençler için, kişisel mali kaynaklarını bütçelemelerine ve finans hizmetlerini doğru kullanmalarına destek olacak bir eğitim olanağı sunmayı amaçlamaktadır.

Bütçeleme ve finansal yönetim üzerine geliştirilen eğitim müfredatı, genç eğitmenler tarafından toplam 61 ilde, akran eğitimi modeli ile verilen eğitimlerle yaygınlaştırılmaktadır.Bize bu projenin orakları olarak gönüllü hizmet vermek için eğitime katıldık.

Projenin hedefi ”Paramı Yönetebiliyorum” eğitimleri ile gençlere paralarını yönetmeyi öğreterek; sağlıklı bir finansal gelecek oluşturmaları ve böylece sürdürülebilir kalkınma sürecine katkıda bulunmak hedeflenmektedir.

Türkiye için gerçekten faydalı bir proje olduğunu düşündüğüm için ve bende paramı yönetemediğim için ayrıca başka insanlara da yardımcı olmak istediğim için bu projeye  gönüllü destek veriyoruz.  Eğitime katılımcı olarak gelen 24 birbirinden değerli arkadaşım ile 4 gün boyunca hem yararlı hemde eğlenceli dakikalar geçirdik. Katılımcıların belirli bir bilinç seviyesinde olması ve duyarlı olması beni ayrıca mutlu etti. Türkiye’nin dört bir yanından birçok arkadaş bu proje için yüreklerini verdiler 4 gün boyunca terler döktüler, zaman zaman sabırlarını sınadılar, uykularından oldular …

Birçok insan ile tanışma fırsatı bulduk.Sizde bu projelere destek vermek isterseniz benim beğeni sayfamdan paylaşımlarımı takip edebilirsiniz, ( https://www.facebook.com/sosyaliky ) yada internet sitelerinden takip edebilirsiniz.( http://www.paramiyonetebiliyorum.net/default.aspx )

Eğitim boyunca bize eğitmenlik yapan Sercan Demirörene, Proje koordinatörümüz Mustafa Özere ve Genç Erişim Derneği Başkanı Kazım Hasırcıya sonsuz teşekkürlerimi bir borç bilirim.

Birbirinden değerli katılımcı arkadaşlarıma uzun uzun yollardan gelerek bu gönüllülük projesinde katkı sağladıkları için ve büyük bir sabırla eğitimi tamamladıkları için onlara da büyük bir TEŞEKKÜR geliyor … =D

Sizde bizim ailemizin bir parçası olmak istiyorsanız  en yakınlarda gerçekleştireceğimiz Koordinasyon Toplantımıza davetlisiniz.

http://habitatkalkinma.org/parami-yonetebiliyorum-projesi-koordinasyon-toplantisi/ Linkten başvuru yapabilirsiniz.

Bu arada Proje konusunda destek almak istiyorsanız ve eğitimi almak istiyorsanız bana ulaşabilirsiniz. Gönüllü olarak ücretsiz eğitimler veriyorum bu konu hakkında…

Türkiye’nin her yerine bu proje kapsamında eğitim vermeye açığım.

Bir Cevap Yazın