BEN A.Ş.

İnsanlar kendi potansiyellerinin farkında değiller …

Peter Druckerın “Hepimiz birer CEOyuz” derken neyi kast etmişti acaba ???

“Hayatını satış işiyle kazanan herkes, içgüdüsel olarak, sattığının ürün değil, satanın kişiliği olduğunu bilir.” Ve hepimiz yani iş hayatındaki her çalışan birey, birer pazarlamacı olduğu için kendi kendisini iyi pazarlaması gerekiyor o yüzden de kendi BEN A.Ş. sini iyi bir şekilde tasarlamalı ve hayata geçirmelidir. Peki nedir bu BEN A.Ş. ; Günümüzde çalışan bireyler yaptıkları işler ve yetenek, beceriler ve imajları yönünden birbirlerinden ayrılıyor, şirketler ise yetenek avcılığına çıkmış hangi çalışanım daha çok entellektüel, hangisinin daha spesifik çalışma alanları var diye araştırıyor. Bu durumda çalışan ise şirketlerin beklentilerine cevap olmak için ve kendini diğer çalışanlardan ayırmak ve kilit eleman olabilmek için kendi BEN A.Ş. sini kendi kurmak zorunda. Çalışanlar sadece tek bir alanda , tek bir kurumda çalışmak yerine birkaç kurumda proje bazlı çalışıyor ise bunu yaparken farklı bir konuda araştırmalar yapıp makaleler yazıyor ise bununla birlikte farklı bir dernekte gönüllü olarak danışmanlık yapıyor olması ve bu işlere ayıracağı zamanı Zaman yönetimine bağlı olarak yönetmesi, yönetebiliyor olası onun kendi içinde BEN A.Ş. sini kurmasına neden oluyor. Şirketler artık bu şekilde mozaik yeteneklere sahip, çok yönlü çalışanlara ihtiyaç duyuyor. Sizde aranan bir çalışan olmak istiyorsanız birçok farklı alanda farklı çalışmalar yapmak zorundasınız. Ve bunu yaparken zaman yönetimini doğru kullanıyorsanız hayatınızın hiç de karma karışık olmayacağına inanıyorum.

Artık ne iş yaptığınız değil kimi tanıdığınız,  işleri götürmenize neden oluyor demişti geçenler de bir arkadaşım. Burada vurgulamak istenen kişisel networkunuzun ne kadar geniş olduğuyla ilgili. Çünkü konferanslar, seminerler hem şirketler arasındaki iletişimi arttırmak hemde kişilerin networkunu arttırmak için düzenlenen organizasyonlardır. Sizde bu ortamlarda kendi kişisel kimliğinizi gösterebilirsiniz. Yanınızda taşıdığınız kartvizitiniz, kartvizitiniz in tasarımı, kullandığınız dolma kalem, giydiğiniz takım elbise, kişilerle olan iletişiminiz, yaptığınız çalışmalar, tecrübeler, okuduğunuz kitaplar, takip ettiğiniz dergiler ve makaleler bunun yanında kendinize ait bir kişisel wep sitenizin olması BEN A.Ş. nin kurulmasında önemli kriterler olarak görüyorum. Tabi ki çalıştığınız departmanda ne işler yaptığınız, başardığınız projeler, deneyim ve tecrübeleriniz, yetenekleriniz doğrultusunda yöneldiğiniz hobiler de en az imaj kadar önemlidir. Zaten küçük parçaların birleşmesi ile bunların hepsi birer bütünü, bütün ise başarıyı temsil eder.

Bu şekilde farklı konularda çok zamanlı çalışmak tabi ki de insanın çok fazla zamanını alıyor ama işinizde başarılı, özel hayatınızda mutlu biri olmayı istiyorsanız bu işleri yaparken de kendinize de zaman ayırmayı unutmayın …

Ve her bir  Üniversiteye öğrencisi ve yeni çalışmaya başlamış birey BEN A.Ş. sini kurmak için yeterli donanıma sahip bir kişidir.

Yeter ki nasıl bir BEN A.Ş ye sahip olacağına karar versin …

Bir Cevap Yazın