Atla Deve Değil Ya … Alt tarafı bir CV Güncellemesi

Üzerine o kadar çok yazı, makale, tartışma yapılmasına rağmen birde ben yazmak istedim. Neden mi hala aynı sorunlar hatalar ile karşılaşıyoruz ve bu beni gerçekten üzüyor.

Konumuz CV Hazırlama Teknikleri

Ben biraz daha halk dili ile yazacağım.

Bu hataları yaptığınız zaman şirketler sizi nasıl algılıyor ve size neden geri dönüş yapmıyorlar bunu öğrenmiş olacağız.

İlk olarak iş arayan kişiler  işverenlere ulaşabilmek adına Kariyer portallarına üye olarak işe başlıyorlar. Tabi ki de bu doğru bir mecra ama kariyer portalların da bulunan hazır taslak CV örneklerini doldurma konusunda sıkıntıyla karşılaşıyoruz. Biz işe alımcılar olarak da nitelikli CV’ler paylaşılsın, adaylar kendilerini daha net anlatabilsin istiyoruz.

Bu şekilde doğru işe doğru aday yerleştirmesi yapabilelim. Çünkü işe alımın süreklilik arz etmesi gerekmektedir, çalışanın yaptığı işi sevmesi, mutlu olarak çalışması gerekmektedir.

Adaylar öncelikle Cv’lere güncel adres bilgisi, telefon numarası ve aktif mail hesaplarını yazmalıdır.Çünkü özellikle İstanbul’da ikamet ediyorsanız yaşadığınız semt başvuru yaptığınız iş yerine uzak olmamalıdır.Güncellemediğiniz telefon numaraları ile size nasıl ulaşabiliriz ki ?  Hadi telefon numarası güncel değil mail hesabından geri dönüş yapalım diyoruz oda mümkün olamıyor çünkü aday mail hesabına ayda bir ya bakıyor ya bakmıyor.Mail hesabı isimleri ile ilgili sıkıntıları biraz çözdüğümüzü düşünüyorum artık çünkü ”lolita@hotmail.com, karakart@gmail.com” gibi mail adresleri ile az karşılaşır oldum. Bunun yanında da şunu da eklemeden geçemeyeceğim. Gerçekten kurumsal iş yerlerine başvuruyorsanız veya ciddi anlamda bir iş arama sürecindeyseniz aktif kullanacağınız mail hesabı gmail hesabı olması tercihimdir. Cv’lere eklediğiniz  fotoğraf son altı ayda çekildiğiniz tabiri caiz vesikalık fotoğrafa benzer arkası düz font, tüm yüz hatlarınızı görebileceğimiz ve göğüs yukarı bir fotoğraf konulması gerekir. Karşılaştığım örnekleri sizlerle paylaşmak isterdim ama etik değil o yüzden ben yazacağım siz hayal edeceksiniz.

Bu tür fotoğrafları koyarak kurumsal firmalarda çalışmayı hayal eden, kariyer basamaklarını üçer beşer çıkmayı hedefleyen aday yapma gözünü seveyim,

  •  Nişanlısı ile birlikte çekilmiş yüzüklerini de zum yapmış aday,
  •  Atatürk’ün fotoğrafını koymuş aday,
  • Köpeği ile yatakta poz vermiş aday,
  •  Deniz kenarında sahile doğru elinde birasıyla poz vermiş aday,
  • Bebeğinin fotoğrafını koymuş aday,
  • Saksı fotoğrafı koymuş aday,
  • Hatta dahası var kardeşi ile bir CV’yi iki kişi dolduran ve birlikte çekildikleri fotoğrafı koyan kardeşler.

Güncel adres bilgisi ve iletişim numaralarından sonra yazılacak diğer bir konuda sizin kişisel bilgileriniz ve eğitim bilgilerinizdir. Sonuç olarak Cv taraması yaparken kişinin kaç doğumlu olduğu, evli mi bekar mı olduğu veya aktif araç kullanıp kullanmadığı pozisyonun gereklerine göre önem arz etmektedir. Kişi ad soyad bilgisi kısmına pikachu, oturan boğa gibi örneklerin yazıldığını da görmedik değil. Bunun yanında kişinin eğitim bilgileri, aldığı sertifika programları ve kurslar da önemli bir ayrıntıdır. Yetenek yönetiminin arttığı şu günlerde artık işverenler daha çok kültürlü ve daha çok uzmanlık eğitimi almış kişilerle yollarına devam etmek istiyorlar.

Şimdi geldik can alıcı noktalardan bir tanesine. Adaylar iş deneyimlerini yazarken en son çalıştıkları iş yerinden başlayarak en güncel çalıştıkları iş yerlerine kadar yazmalıdır. Burada önemli bir nokta çalışma tarihlerinin diğer çalışma tarihleri ile tutuyor olması gerekmektedir. Tutarsız tarihler güven kırabilir. Doğru bir sırada yazılan çalışma tarihlerinin yanlarına çalışılan iş yeri isimi tabi ki de kısaltma yapılmadan yazılmalıdır. Şirket ismi yazıldıktan sonra o şirkette hangi Departmanda ve hangi pozisyonda çalıştığını eklemen gerekmektedir. İşe alımcılar tarafından en çok dikkat edilen kısımlardan bir tanesi de bu bölümdür ki oraya da geldik  Çalıştığınız pozisyonda yaptığınız işleri tüm süreçleri ile ayrıntılı bir şekilde yazmanız gerekir. İşveren aday taraması yaparken sizin Cv’nizin aradığı kritere uygun olup olmadığını aslında burada anlar. Siz yaptığınız işleri en ince ayrıntısı ile tüm süreçlerini adım adım yazarsanız işverenin kafasında oluşacak soruları daha mülakata gelmeden bir nebze çözmüş olursunuz.Aşağıdaki örnekte gördüğümüz üzere kişinin bağlı olduğu Departman yazmamaktadır.

Pozisyonda ne iş yaptığı ise muamma. Aslında biz iş verenler çok inovatif, üç üniversite bitirmiş, üzerine iki mastır yapmış, ekstrem sporlar yapan, golf oynayan, her gün Türk gazetelerinin yanında yabancı yayınları da takip eden adaylar aramıyoruz. İllaki bu şekilde yüksek profilleri olan ve gerçekten bu yazılanları barındıran adaylar da vardır ama CV’lere doğru bilgi yazılsın, başvurduğu işin arkasında olsun, kariyer yolculuğunda gerçekten nereye gelmek istediğini kafasında netleştirsin, sürdürülebilir bir çalışma sergilesin istiyoruz. Tabi ki de bu aşamaya CV taraması yaparak geliyoruz ama Cv’lerin bilinçsiz, çalakalem yazılması bizi üzüyor. Sonuç itibari ile İnsan Kaynakları Uzmanları’da en uygun adayı örgütlerinde barındırmayı neden istemesinler.

Bu yolculuğa aday elemek için çıkmıyoruz.

Bir Cevap Yazın